• Category
  • Date

    2 April

Google Fonts’un Yeni Tasarımı Üzerine

Bildiğiniz gibi Google, tüm ürünleri için “material design” geçiş sürecini hızlandırmıştı. En son Chrome için sadece beta versiyonu olarak Material For Chrome’u sunmuştu. “Material design”, Google’ın hem tasarımcılar hem de geliştiriciler için oluşturduğu yeni bir tasarım dili. Kendileri de öyle açıklıyor ve sürekli güncellenen bir tasarım dili olduğunu da ekliyorlar.

Son olarak ise Google, Fonts’u “material design” sürecine dahil etti ve bu çerçeve dahilinde bir ay önce güncelledi. Google’ın tasarımcılarından Yuin Chien, Google Fonts tasarımının değişim sürecini anlattığı yazısında tasarımın her zaman evrime uğradığını, geliştiğini söylüyor.

Yazıda tasarımın hangi aşamadan bu aşamaya evrildiğini de gösteren eğlenceli çalışma görselleri var.

Google, Fonts’un tasarımında tüm ekranlara uyumlu olsun diye Material Design Grid sistemini kullandığını söylüyor. Ve ayrıca evet, Google Drive’dan tanıdığımız sağ alttan açılıp kapanan (çekmece) pencere eklenmiş. Bunun gereksiz ve kalabalık navigasyonu önlediğini ve her oturum açıldığında, seçilen fontun “Families Selected” kısmında yer alacağı için kolayca erişilebildiğini yazıyor Chien.

Tabii, bir de logosu değişti Fonts’un. 2012’de tasarlanan logosu Google’un eski tırnaklı fontunu anımsatırken, yeni logosunda ise şu anki flat Google logosunu anımsatıyor.

Bir tasarımcı olarak Google Fonts’un (Gerçi ben zaten her daim flat ve minimal tasarımdan yana olduğum için Google’ın yeni logosunu da beğendiğimi söylemiştim) yeni tasarımını, yeni logosunu ve yeni kullanıcı deneyimini oldukça beğendim.

Yazı biraz geç oldu ama geç olsun güç olmasın.

16 Aug 2016

Leave a comment