• Category
  • Date

    2 April

Önce iOS’i yapalım, sonra onu Android’e şey ederiz…

Ney ederiz hemşerim?

Maalesef ürün ekiplerinde çoğunlukla bu söyleme şahit oluruz. Apple’ın tasarıma kattığı yenilik, tasarıma verdiği önemle birlikte tasarım konuşulmaya, tartışılmaya ve en önemlisi tasarıma değer verilmeye başlandı. Kuşkusuz bunda Apple’ın katkısı büyük. Çünkü Google dediğimiz arama motorunu “görsel tasarımsız” (“bak abi çok sade, TR’de olsa her yere link koymuşlardı, o yüzden Google, Google oldu vs.”) diye överdik, hatırlarsanız. Bir logo, altına bir arama kutusu ve onun da altına iki buton. (UX olarak çok başarılı fakat görsel tasarım (UI) olarak bahsediyorum burada) Kabul edelim, Google’ın gerçekten de tasarımla pek arası yoktu çünkü onlara göre daha mühim işleri vardı, internet dünyasını şekillendiriyorlardı ve arama motoru algoritması için geliştirmeler yapıyorlardı.

Fakat bu anlattıklarım biraz eskide kaldı. Android’in Google ile birlikte şahlanmasının ardından, Google’ın Design ekibini kurduğunu gördükten sonra, Google’ın “Material Design”ı piyasaya sürüp nedenlerini bir bir örneklerle açıkladığını gördükten sonra artık Google da tasarım konusunda söz hakkına sahip oldu. Oldu çünkü Android telefonlar artık çok tercih edilmeye başlandı. Bunun Asus’u var, Lenovo’su, LG’si, maalesef Samsung’u, General Mobile’ı, Motorola’sı, Huawei’si ve aklıma gelmeyen binlerce markası var. Bu markaların binlerce ekran boyutları, binlerce fragmentation (parçalanım) var. iOS gibi dört telefona sahipseniz tasarım testini bitirmiş olamıyorsunuz. Tüm telefonlarda da test edilemeyeceği için işletim sistemine uygun tasarım yapılması ihtiyacı doğdu. Hadi bi soluk getirelim’den ziyade, fragmantasyon sorununu çözerken kendi tasarım prensiplerimizi de oluşturalım’dır Material Design.

 

Android işletim sistemi kullanan markaların ekran ölçüleri. Unutmamak gerekir: Bu 2012’nin araştırması. Yıl 2016.

Geçmişi bilemem ama artık Android’e, Google Design’a ve onun tasarım prensiplerini oluşturduğu Material Design’a saygı duymak ve ona göre tasarım yapmak zorundayız. Bunu görmezden gelenler veya kabul etmeyenler “apple fanboy”luğundan ileri gidememiş arkadaşlardır maalesef. Ne Android fanboyluğu, ne de Apple fanboyluğu yapmaya gerek yok.Android ve iOS’i kendi küçük dünyalarımızda dövüştürmeye çok meraklıyız ama buna hiç gerek yok. İkisi ayrı platform ve ikisinin de ayrı sadık kullanıcıları var ve biz ürün ekibi olarak ikisine de saygı duyup ihtiyaçları ona göre gidermek zorundayız. iOS için yapılan bir tasarımı Android için öyle “yalapşap” giydirdiğinizde bu hem milyonlarca Android kullanıcısını hiçe saymaktır hem de başarısız bir kullanıcı deneyimi tasarımıdır.

Android kullanıcısı, Android kullanıcısıdır. Android kullanıcısı ile iOS kullanıcısı arasında dağlar kadar fark vardır. Sadece bunlar üzerine binlerce makale vardır. Android işletim sistemli telefonları kullananları, iOS sistemli telefonları kullanırken zorlandığını görürsünüz. Aynı şekilde tam tersi de geçerli. Bunlar ayrı platformlar, dolayısıyla kullanıcıları da “alışkanlıklar”dan ötürü ayrı duruma düşmüştür. Bana kalırsa Android kullanıcısını küçümseyen, onları “yalapşap bir uygulama”ya layık gören her app Android kullanıcıları gözünde başarısız bir apptir. (Bazı appler UX/UI konusunda başarısız da olsa kullanmak zorundayız, o çok ayrı, bkz: Yemeksepeti) Nasıl ki Whatsapp, iOS tasarımını iOS’in sistem tasarımına -yani default- benzeterek onların daha çabuk adapte olmasını sağladıysa, aynı şekilde Android için de Material Design prensiplerine uydu ve Android kullanıcılarının da gönlünde taht kurdu. Android’de Long Press (Uzun basma) çok kullanılıyordu, birçok özelliği Long Press aracılığıyla göstermeyi akıl etti. Bunun gibi birçok küçük ama hayat kurtaran ayrıntılardır aslında bu farklar. Kaldı ki bu Android geliştiricilerinin de hayatını kurtaran, onlara kolaylık sağlayan ve daha kısa sürede -gerçek anlamda- daha sağlam çalışan bir app geliştirme olanağı sunan bir sistem. Çünkü ne kadar uyum gösterilirse o kadar az telefonda tasarım farklılıkları olur. Tasarım farklılıkları en son isteyeceğimiz bir olaydır herhalde.

Çok uzattım. Velhasılıkelam; artık bir projeye başlanırken iOS ve Android tasarımları ve kullanıcı deneyimleri ayrı düşünülmeli ve ona göre başlanmalıdır. Önce iOS’i bi yapalım da, sonra Android’e şey ederiz düşüncesinden kurtulup iki platformun kullanıcısını da eşit düzeyde düşünmek gerekir.

19 Sep 2016